Letní čtení

17. srpna 2013 v 10:49 | Fíková
Musím se s vámi podělit o jeden, pro me velmi vzácný, knižní úlovek.

Když tady byla naposled Vaškova máma, tak jsme spolu zavítaly i do muzea ve Špalíčku. Viděly jsme tam pár panelů, které se týkaly historie židovského obyvatelstva na Prostějovsku. Bylo to moc zajímavé, tak jsem hned pátrala, zda k té výstavě existuje nějaký dokument. Dokument ani kniha přímo k výstavě není, ale paní průvodkyně mi doporučila knihu prostějovské rodačky Michal Maud Beerové, které napsala knihu o svém životě a velmi barvitě v ní popisuje dětsví na Prostějovsku.

Tak jsem začala po knize pátrat. Nacházela jsem různé odkazy, včetně Paměti Národa, ale knihu samotnou jsem nemohla sehnat. Pomohla až kamarádka, která na ni narazila v jednom židovském antikvariátu.

Knižku jsem přečetla jedním dechem. Na některá místa, která jsou v knize zmiňována, jsem se už vypravila, na jiná se chystám. Tak poutavé čtení, o místech, které tak dobře znám.

Na knížku Co oheň nespálil, mám aktuálně vypsán pořadník, ráda však případným zájemcům půjčím.

Sofi s Karolínkou dostaly od Dády a Míšu knížku Velké dobrodružství Pepíka Střechy, kterou napsal Pavel Čech. Miluju obrázky Pavla Čecha. Tak jsem se s chutí pustila do Dobrodružství Pepíka Střechy. Je to knížka napsaná formou komiksu. Sofi ještě chvíli potrvá, než do k ní doroste, tak se s ní zatím kochám já.
Příběh sám je kouzelný a k tomu ty obrázky. Moc se mi líbí a tajně toužím po nějakém obrazu od Pavla Čecha - vím, mám
neskromná přání :))

K poslední knize jsem se dostala díky Vaškové mámě, která mě k Deníku americké manželky přivedla. Na první pohled vtipně napsaná kniza o "vyšších" vrstvách společnosti z pohlednu ženy v domácnosti. Na druhý pohled mě k dovedla ke srovnání nejen manželských priorit.

Jinak jsem v jednom kole. Jsem unavená. Ani ne tak fyzicky.. Čtení knížek před spaním je můj rituál, který si nenechám vzít, i když vím, že spaní už mám velmi málo hodin. Alespoň pár stránek.. je to můj způsob relaxace..

Upínám se k příštímu víkendu, kdy bychom se mohli dostat do přírody a nemuseli NIC řešit. Tak uvidíme, jak to dopadne.

Musím si udělat jestě poznámku k pátku, který byl, zatím, nejnáročnějším dnem v tomto roce. Nevím, zda o tom budu psát veřejně. Nechci, aby si někdo moje slova vyložil špatně.. Jak by se mi občas hodil zamčený blog..

Krásný zbytek léta vám přeju :)
 


Komentáře

1 Kejt Kejt | E-mail | Web | 18. srpna 2013 v 14:20 | Reagovat

Co Oheň nespálil musi být velmi zajímavá knížka. Mám takové také ráda ;-)

2 Radka Radka | 18. srpna 2013 v 16:55 | Reagovat

Luci,všechny zmíněné knížky vypadají, že by stály za přečtení, ale Co oheň nespálil asi posháním. Téma židovství mě hodně zajímá. Až se uvidíme u nás v Ráji, vezmu vás do synagogy. Nesmím zapomenout! Mějte hezký zbytek léta, držím palce aby dopadl příští víkend, pozdravuj doma. Pa Radka

3 fikovic fikovic | 19. srpna 2013 v 7:04 | Reagovat

Jak jsem psala, ráda knížku půjčím :)

Radko, k Vám do Ráje  se chystáme :). Termín ještě není.
Já, ačkoliv nejsem nijak s židovstvím spjata, se o tuto tématiku také zajímám.

Přijde mi neskutečně líto, o kolik lidských životů, a spolu s nimi i jejich kultura, byla naše krajina ochuzena.

4 Ali Ali | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 8:38 | Reagovat

Děkuji za tipy na čtení, určitě se po knížkách podívám. Mně se nejlépe usíná nad knížkou, manžel se mi vždy směje, jak si dlouho před spaním v posteli "čtu".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama